İş Seyahat Sigortası

Küreselleşme, sürekli büyümeyi ve tüm dünyada seyahat eden çalışan sayısını artırıyor. Seyahat eden çalışan sayısı artarken iş seyahatlerinin sayısı da giderek çoğalıyor. Küresel İş Seyahat Birliği, şirketlerin iş seyahatleri maliyetinin yılda yaklaşık 1.12 trilyon $ olduğunu bildiriyor.

Ne var ki küresel dünyanın riskleri de çeşitleniyor ve güvenli seyahat giderek daha da önemli bir konu haline geliyor. Dünyadaki doğal felaketler, terör olayları, protesto ve müdahaleler seyahat güvenliğini olumsuz yönde etkiliyor. Şirketler açısından en önemli sorun, çalışanlarının seyahat ettiği ülke/şehir ile ilgili sağlık ve güvenlik standartlarının bilinmemesi oluyor. Bu riskleri gören sigortacılar, iş seyahatlerine çıkan çalışanların güvenliği konusunda sigorta sektörü çok kritik bir ürüne imza atıyor ve çok geniş kapsamlı bir İş Seyahati Sigortası ürünü geliştiriyorlar.

Tüm dünyada geçerli olan bu ürün -seyahat öncesi hizmetleri; 7/24 tıbbi ve seyahat desteğini; çok dilli çağrı merkezlerini; güvenlik hizmetlerini; dünya çapında hastane ve kliniklerin ayarlanmasını; tıp doktorları tarafından tedavi için tıbbi desteği; tıbbi nakil ve yurda dönüş hizmetlerini; kayıp bilet ve bagaj konumu gibi seyahat hizmetlerini; gecikmeli veya iptal uçuşlarla ilgili destekleri, tercüme hizmetleri ile birlikte Büyükelçiliğe, Konsolosluğa veya diğer hukuki danışmanlıklara yasal yönlendirmeyi- kapsıyor.

Örnek verecek olursak, seyahat esnasında başınıza gelebilecek kaza, zehirlenme, terör ve saldırı sonucu oluşacak tüm fiziksel hasarlar karşılanıyor, arama, kurtarma hizmetleri veriliyor, bulunduğunuz yere doktor, ambulans gönderimi ya da orada bulunmayan ilaçların gönderimi sağlanıyor. Terör, sabotaj vs sonucu yaralanmanız halinde ülkeye geri dönüşünüz sağlanıyor. Eğer hastanede yatmanız gerekirse ailenizin sizin yanınıza refakatçi olarak gelebilmesi için uçak masrafları karşılanıyor. Aileniz sizin yanınıza geldiği için yalnız kalan 16 yaşından küçük çocuklarınızın bakım ihtiyacı karşılanıyor. Eğer iş seyahati sırasında yanınızda aileniz varsa, bu sigortaya konu bir olaydan dolayı ülkeye geri getirilmeniz durumunda beraberinizdeki ailenizin de dönüş masrafları karşılanıyor. Diyelim ki iş seyahati sırasında başınıza gelen olaydan ötürü bir sakatlık durumunuz oluştu, bu poliçe evinizin sizin yaşayabileceğiniz hale dönüştürülmesi için oluşacak tadilatları da ödüyor.

Saldırı sonucu kişisel eşyalarınızın veya nakdinizin çalınması; doğal afet veya kriz durumlarında güvenlik yardımı ve kriz yönetim hizmetleri; bulunduğunuz ülkenin kanunlarını bilmeden ihlal etmeniz sonucunda ihtiyaç duyacağınız hukuki yardım hizmetleri; uçağınızın rötar veya iptali sonucu ya da transfer uçağınızı kaçırmanız sonucu oluşacak masraflar bu ürünün kapsamı dahilinde.

Siz iş seyahatindeyken burada ailenizin başına gelebilecek olaylar da düşünülmüş. Ailenizden veya yakın akrabalarınızdan biri acil olarak hastaneye yatırılırsa sizin de acilen geri dönme masraflarınız; evinizde büyük bir hasar meydana gelirse yine acil olarak dönmeniz gerekeceği için dönüş masraflarınız karşılanıyor.

Diyelim ki siz iş seyahatindeyken çocuğunuz prematüre olarak dünyaya geldi, yine erken dönüş masraflarınız karşılanıyor. Ya da evde kalan çocuğunuz hastalanır/kaza geçirirse ona doktor yönlendiriliyor ve bu masraflar da karşılanıyor.

Sunulan en önemli hizmetlerden biri de cep telefonunuza yükleyeceğiniz bir aplikasyon sayesinde size bulunduğunuz yerle ilgili önemli bilgilerin anında gelmesi ve aynı zamanda sizin de anında tıbbi ve güvenlik birimlerine ulaşabilmeniz. Güzergahınızda olan veya olabilecek aksamalar, güvenliğinizi tehdit edecek terör, doğal afet vs gibi olaylar da size anında bildiriliyor. Bu aplikasyon siz daha o ülkeye seyahat etmeden sizi bilgilendirmeye başlıyor, olmanız gereken aşılar, almanız gereken tedbirler, o bölgeye ait hastalıklar, tedavi şekilleri, güvenli ulaşım bilgileri,iklim koşulları vs size önceden bildiriliyor. Böylelikle siz iş seyahatiniz başlamadan, seyahatiniz esnasında ve dönüşünüze kadar her türlü riske karşı bilgilendiriliyor ve yolculuğunuzu en güvenli şekilde tamamlayabiliyorsunuz.